کلاه کاسکت موتورسیکلت از جمله وسایل بسیار ضروری است که واقعا جان آدمها را نجات میدهد یا حداقل از آسیب ضربات شدید جلوگیری میکند. قطعا میدانید که حتی اگر پای شما به جایی گیر کرده و با سر زمین بخورید یا در حال دویدن سرتان به تابلویی یا شاخهای برخورد کند میتواند آسیبهای جدی ایجاد کند. موتور وسیله ای است که ایمنی آن تقریبا صفر است و اگر در حال حرکت زمین بخورید و کلاه کاسکت موتورسیکلت نداشته باشید شاید جان خود را از دست بدهید. اما توجه داشته باشید که صرف خرید آن بدون در نظر گرفتن نکات مربوطه کمکی نخواهد کرد. لذا در این مطلب کلیه ی نکات را بیان میکنیم.

نکات خرید کلاه کاسکت موتورسیکلت:

نکاتی که باید هنگام خرید کلاه کاسکت موتورسیکلت به آن توجه داشته باشید موارد زیر هستند:

سبک:

برخی از انواع کلاه کاسکت مانند نوع باز یا سه چهارم پوشیده از جلوی صورت حفاظت نمیکنند و همین امر سبب میشود تا بیشترین قسمتی که آسیب میبیند همین بخش باشد. لذا نوعی را خریداری کنید که هر ۴ طرف صورت شما را به خوبی بپوشاند.

سایز:

راهنمای خرید کلاه کاسکت

توجه داشته باشید که سایز کلاه کاسکت موتورسیکلت از هر حیث باید کاملا متناسب با سایز سر شما باشد چرا که اگر خیلی تنگ باشد یا نسبت به سر شما کوچک باشد، فشار زیادی به سر وارد کرده و شاید اختلال در تصمیم گیری ایجاد کند و اگر هم بزرگتر از سر بوده یا شل باشد، در سرعتهای بالا تکان خوردن آن حواس پرتی میگردد.
پس حتما آن را تست کنید.

وزن:

وزن عامل بسیار مهمی است که هنگام خرید کلاه کاسکت موتورسیکلت باید به آن توجه داشته باشید هر چند امروزه به گونه ای ساخته میشوند که در عین استقامت و محکمی وزن کمی هم داشته باشند. وزن زیاد کلاه سبب ایجاد گردن درد در طولانی مدت خواهد شد.

مواد سازنده:

لایه های داخلی کلاه کاسکت

مواد سازنده کلاه کاسکت علاوه بر تأثیر بر وزن و راحتی، بر روی درجه ایمنی که برای شما فراهم میکنند هم تأثیر دارد. به عنوان مثال فیبر کربن با وجود وزن کمتر استحکام بسیار بیشتری هم دارد و کامپوزیت فایبرگلاس هم منعطف تر است. پلی کربنات نیز گزینه ی مقرون به صرفه تری است و مقاومت کمتری دارد.
ویژگیهای جانبی: جالب است بدانید که نمونه هایی از کلاه کاسکت موتورسیکلت در بازار وجود دارند که هم به شما امکان دید از پشت سر را فراهم کرده و هم میتوانید به گوشی خود پاسخ دهید و کنترل صدا هم داشته باشید.

طول عمر:

Motorcycle clothing and accessories store · Motocard

کلاه کاسکت موتورسیکلت معمولا در بهترین حالت حدود ۵ سال عمر میکند و پس از آن چون کارایی خود را از دست میدهد بهتر است که تعویض گردد. همچنین به یاد داشته باشید کلاه کاسکتی که دارای خرابی است و دیگر محافظت آنچنانی درست نمیکند خطرناکتر از نداشتن آن است!

پوشش میدان دید:

MotoGP Videos | SuperSport

کلاه کاسکت موتورسیکلت اگر استاندارد باشد وقتی بر روی سر قرار گرفت باید میدان دید جانبی را از ۱۰۷ درجه به بالا پوشش دهد و میدان دید بالایی کلاه کاسکت هم اصلا نباید کمتر از ۷ درجه باشد. این موارد سبب میشوند تا میدان دید شما مختل نشده و تسلط کامل بر مسیر و اتفاقات پیرامون خود داشته باشید.
کلاه کاسکت موتورسیکلت برای حفظ جان و امنیت شما طراحی و ساخته شده پس هم نوع استاندارد آن را خریداری کنید و هم در زمان مناسب اقدام به تعویض آن نمایید.

به چه منظور از کلاه کاسکت استفاده میشود؟

Marc Marquez crash Sepang, MotoGP news, Sepang MotoGP, Marquez crash video  | Fox Sports

یک کلاه ایمنی استاندارد می تواند خطر آسیب به سر و گردن را تا حد زیادی کاهش دهد. به همین دلیل است که در ماده ۱۹ قانون جدید رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم, استفاده از کلاه ایمنی استاندارد برای راکبان و ترک نشینان هرنوع موتور سیکلت اجباری شده است, اما اگر کلاه ایمنی از استانداردهای لازم برخوردار
نباشد می تواند خطرناک باشد.

چه عواملی درخرید کلاه کاسکت اهمیت دارد ؟

عواملی چون وزن، رنگ، کیفیت در ساخت، شکل آیرودینامیکی و… در یک کلاه بسیار اهمیت دارد برای نمونه وزن, عامل مهمی در کیفیت کلاه است. کلاه های سنگین بعد از مدتی موتورسوار را به دردهایی مثل آرتروز گردن و درد شانه دچار می کنند. رنگ هم یکی از ویژگی های مهم کلاه ایمنی موتورسواران است. کلاه هایی با رنگ روشن و براق باعث می شوند رانندگان وشایل نقلیه دیگر در نور کم راحت تر موتورسواران را ببینند. اما شاید مهمترین ویژگی یک کلاه ایمنی استاندارد, استحکام آن باشد. کلاهی که بیش از حد سفت یا نرم باشد کارایی لازم را ندارد.

مضرات استفاده از کلاه کاسکت های بی کیفیت چیست؟

متاسفانه به دلیل هزینه بالای کلاه های استاندارد, خیلی از موتورسواران به خریدن کلاه های معمولی رضایت می دهند؛ درحالی که این کلاه ها به دلیل نداشتن استحکام لازم, موقع وارد شدن ضربه نمی توانند از آسیب دیدن جمجمه, صورت و فک موتورسوار جلوگیری کنند. جنس لایه داخلی کلاه ها هم برای استفاده در فصل های گرم سال مهم است. کلاه هایی که استاندارد نیستند تنفس را برای راکبان سخت و آنها را کلافه می کنند؛ در نتیجه موتورسواران آنها را تحمل نمی کنند.

میتوانید برای اطلاع از قیمت کلاه کاسکت ها از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

https://mrkasket.ir/product-category/helmet/