دراین ۲۰ سال کلمه (Retro) را زیاد دیده و شنیده ایم، مغنی ای که یادآور فرم ظاهری یک شی در سال‌های قبل و خاطرات خوش گذشته است. اکثر کارشناسان و علاقمندان، بر نوستالژیک بودن R18 معتقدند، اما با رونمایی موتورسیکلت R18 Spirit of Passion توسط BMW مهر قطعی بر این سند زده شد.
ظاهر این موتورسیکلت خاص، خصوصا در انتهای سمت راست و چپ بدنه، بیشتر از آن که همانند مدل های قدیمی خودش باشد، به لوکوموتیو شبیه هست. طراحی جلوپنجره R18 نیز تقریبا شبیه به نسل های قبلیست، ولی بزرگ بودن آن به نوعی یادآور نسل اول خودروهای BMW می باشد.
بدنه R18 دست ساز می باشد و رنگ آمیزی این مدل تحت تاثیر R18 First Edition می باشد. ضمن این‌که دسته‌های فرمان و گلگیر عقب نیز به صورت خاص برای این مدل طراحی شدند.
اگزوز سفارشی، صندلی ویژه و چراغ‌های LED از سایر ویژگی‌های انحصاری Spirit of Passion است. البته برخی قطعات همچون محفظه سوخت و سیستم تعلیق بدون تغییر مانده و همانند مدل اول و اصلی می باشد.
درباره مشخصات فنی R18 هنوز اطلاعاتی به بیرون نیامده اما در حالت معمول به پیشرانه ۱.۸ لیتری ۲ سیلندر مجهز است که ۹۰ اسب‌بخار قدرت و ۱۵۸ نیوتن‌متر گشتاور تولید می­‌کند.