نحوه انتخاب کلاه کاسکت موتورسیکلت:

مهمترین وسیله ایمنی محافظت از سر در هنگام موتورسواری می توانید بخرید کلاه موتورسواریست. آمارها نشان می دهد که با استفاده از کلاه کاسکت، یک راکب تا حد زیادی خطر مرگ یا آسیب مغزی را در صورت تصادف کاهش می دهد. بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، کلاه ایمنی موتورسیکلت ۳۷ درصد (برای راکبان) و ۴۱ درصد (برای سرنشینان) در پیشگیری از مرگ و میر موثر است. کلاه ایمنی خطر آسیب به سر را تا ۶۹ درصد کاهش می دهد.

هدف از کلاه کاسکت محافظت از سر موتورسوار در صورت تصادف است. با این حال، کلاه موتورسواری نیز از چشم و صورت شما در برابر زباله ها و حشرات محافظت می کند. همچنین از سایر عوامل محیطی مانند رانندگی با موتور سیکلت خود در باران و رانندگی با موتور سیکلت خود در زمستان از سر و دید شما محافظت می شود. علاوه بر ایمنی و حفاظت، چندین فاکتور دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب خرید کلاه کلاه کاسکت نیز در نظر بگیرید.

ملاحظات اضافی برای انتخاب کلاه کاسکت:

هنگام انتخاب کلاه کاسکت، بررسی گواهینامه ها بسیار مهم است. همه کلاه ها تحت آزمایش DOT قرار نمی گیرند.  همه ی کلاه ایمنی ها را تأیید DOT نمی‌کند، بلکه آنها تولید این موارد و سایر موارد مرتبط با ایمنی را تنظیم می‌کنند. لوگوی DOT بر روی کلاه ایمنی نشان می دهد که محصول در تولید خود با استانداردهای DOT مطابقت دارد.
سایر سازمان‌های خصوصی تست و صدور گواهینامه مانند اسنل در ایالات متحده و شارپ در بریتانیا دستورالعمل‌ها و کلاه ایمنی خود را به طور مستقل منتشر می‌کنند. بنیاد اسنل، یک سازمان خصوصی است که استانداردهای ایمنی کلاه ایمنی را آزمایش و توسعه می دهد.

 

مراحل انتخاب کلاه کاسکت:

صرف نظر از سبک کلاه کلاه کاسکت، اگر اندازه ی مناسب  سر خود را هنگام خرید کلاه کاسکت نداشته باشید، همه شرایط برای راحتی، ایمنی و مد وجود ندارد.

۱. شکل سر خود را مشخص کنید:

به طور معمول، موتورسوارن یکی از سه شکل رایج سر را خواهند داشت. شکل اول: یک شکل بیضی بلند است، که در آن سر سوار به طور قابل توجهی از جلو به عقب بلندتر از پهلو به پهلو است. دومی: یک بیضی میانی است که در آن سر سوار از جلو به عقب کمی بلندتر از پهلو به پهلو است. در سوم: شکل گرد و بیضی شکل جایی است که سر سوارکار به همان اندازه از جلو به عقب است.

اگر مطمئن نیستید که چگونه کلاه ایمنی موتورسیکلت را انتخاب کنید، با مشاوران مستر کاسکت در ارتباط باشید تا بتوانیم شما را در مورد برندهای کلاه کاسکت که برای شکل سر شما مناسب تر هستند راهنمایی کند.

۲. اندازه کلاه ایمنی سر خود را اندازه بگیرید:


با استفاده از یک متر پارچه ای، از حدود یک سانتی متر بالاتر از ابروهای خود اندازه بگیرید و آن را به دور بزرگترین قسمت سر خود بچرخانید. برای تعیین اندازه صحیح کلاه ایمنی، اندازه سر خود را با نمودارهای اندازه ارائه شده توسط سازندگان ارجاع دهید.

جدول اندازه گیری سایز دور سر برای خرید کلاه کاسکت

 

۳. کلاه ایمنی را امتحان کنید و سبک خود را پیدا کنید:


مهم ترین قدم در انتخاب خرید کلاه کاسکت، امتحان کردن آن هاست. کلاه موتورسواری شما باید کاملاً فیت باشد، هیچ نقطه داغ یا نقطه فشاری نداشته باشد و بدون بازی در چانه بسته شود. کلاه ایمنی مناسب به شما اجازه نمی دهد انگشتان خود را بین پیشانی و لایه کلاه خود قرار دهید. همچنین نباید بتوانید با بلند کردن پشت کلاه از خط گردن به سمت جلو و بالای سر، کلاه کاسکت را حرکت دهید.

اگر کلاه ایمنی حرکت می کند و سر شما حرکت نمی کند، کلاه ایمنی خیلی بزرگ است.